لکه ای زرد بر لباس عکاسی صنعتی

June 4, 2019 ,
empty image
empty image
مقاله عکاسی صنعتی - لکه ای زرد بر عکاسی صنعتی
فرض کنید امروز عصر قرار است به استودیو عکاسی پرتره ای بروید و یک عکس خانوادگی بگیرید. حتما یکی از بهترین لباس هایتان را انتخاب میکنید، سر و وضعتان را مرتب می کنید و حتی ممکن است ناخودآگاه دستتان به سمت شیشه ادکلن برود!
برای عکاسی صنعتی از محصول خودتان چگونه عمل میکنید؟ دوست دارید عکس محصولتان در ذهن مخاطب چه اثری بگذارد؟ آیا پروژه را به متخصصین عکاسی صنعتی واگذار می کنید یا دیگران؟
تصاویر چه پرتره ای از شما باشند چه عکاسی صنعتی از کالای شما، حامل احساسات و پیام های مختلفی هستند. بیلبوردها، تصاویر روی بسته بندی محصولات، عکس های شبکه های اجتماعی و … همگی روی احساسات ما تاثیر گذارند. این موضوع در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی نیز اتفاق می افتد. از یک عکس زمینه سفید محصول گرفته تا یک عکس تبلیغاتی، همه قصد دارند حسی مناسب و درخور محصول به مخاطبان خود ارائه کنند.

 

بر اساس تعریفی از برند که در کتاب «دانش برندینگ در عمل» نوشته دکتر محمدیان و دکتر رونقی آمده است:

 

برند قراردادی با مشتری در ارتباط با سطحی از کیفیت یا ارزش است که همواره با محصول و یا خدمت ارائه می شود. همچنین برند کمکی است به مشتری در جهت تصمیم گیری مطمئن برای خرید

 

براساس تعاریف بالا، برند ادراک و تصویری از خدمت یا محصول است که در ذهن مخاطب نقش میبندد. این تصویر و ادراک میتواند با رفتار کارمند یک برند در ذهن مخاطب ایجاد شود یا از عکاس صنعتی و طراحی یک بیلبورد حاصل گردد.

 

سوال ما این است؛ تصویری که میخواهید در ذهن مخاطب خود ایجاد کنید چه خصوصیاتی دارد؟ به عکس هایی که از محصول خود دارید دوباره نگاهی بندازید. اگر درخور شخصیت برند شماست، تبریک میگوییم. شما مسابقه برندینگ محصول خود را یک – هیچ نسبت به رقبا جلو هستید. بارها پیش آمده که در جلسات پیش تولید و هماهنگی برای عکاسی صنعتی، شرکای اقتصادی ما از عکس هایی که قبلا تهیه کرده اند ابراز ناراحتی میکنند. پس از بررسی و مشاوره مشخص میشود عکس های قبلی صرفا یک شوخی با نام و شخصیت برند است. جناب آقای دکتری را تصور کنید که قصد سخنرانی در یک همایش با حضور بزرگان و صاحب نظران را دارد و تیم هماهنگ کننده برای او پیراهن سفیدی را در نظر می گیرند که لکه زرد روغن غذای دیشب روی آن زار میزند.

 

در این مقاله هدف صحبت ما بیشتر عکاسی زمینه سفیدی است که در زیر شاخه های عکاسی صنعتی تعریف می شود. نمی توان ادعا کرد محصول کیفیت بالاتری نسبت به رقبا دارد ولی عکاسی صنعتی ضعیفی از محصول برای مخاطبان داشته باشیم. قطعا مخاطب حسی که از ارائه ضعیف دریافت میکند، حس بی کیفیتی و نامناسب بودن است که این حس را در ذهن به کیفیت کالا تعمیم میدهد.

 

بیایید یکی از پروژه های استودیو ژو را بررسی کنیم:
مقایسه عکاسی صنعتی محصول

بررسی و مقایسه عکس محصول – عکس سمت راست از استودیو عکاسی صنعتی ژو و سمت چپ اجرا شده توسط دیگران

هر دو تصویر با عنوان عکاسی صنعتی شناخته می شوند. عکس سمت راست توسط استودیو عکاسی صنعتی ژو تهیه شده و سمت چپ توسط اشخاص دیگر. اولین نگاه شما کدام یک را می پسندد؟ چه حسی از هر تصویر میگیرید؟

 

تفاوت های فاحش این دو عکس صنعتی را به صورت پارامتری بررسی میکنیم:

 

  • درب محصول؛ در عکس سمت چپ نور سفید روی درب، ته مایه ای از رنگ آبی دارد و این یعنی نورپردازی اشتباه بوده و محصول با نور سفید خالص عکاسی نشده است، بنابراین رنگ تمام شئ تحت تاثیر قرار میگیرد. ولی در عکس سمت راست نور سفید خالص روی درب محصول کاملا مشهود است.
  • لیبل محصول؛ خوب و درست دیده شدن لیبل یکی از المان های مهم عکاسی صنعتی است که شامل رنگ صحیح لیبل، نور پردازی صحیح با حداقل اغتشاش بصری و خوانایی نوشته ها می باشد. تمامی موارد در عکس چپ نقض شده و نتیجه ی آن نامفهومی لیبل است.
  • مایع درون محصول؛ در عکس سمت چپ داخل محصول کاملا تاریک بوده و زمانی که با واقعیت محصول روبرو میشوید چیز دیگری نسبت به عکس در میابید. ولی در عکس سمت راست شفافیت و رنگ مایع درون محصول و شیشه آن به خوبی دیده میشود.
  • برگ برنده! حرف های عکس سمت چپ تمام شد ولی عکس سمت راست هنوز یک حرف دیگر دارد. عکاسی صنعتی استانداردی که روی محصول فوق صورت گرفته به شما کمک میکند لوله درون محصول را از بالا تا پایین ببینید و حتی متوجه شوید که انتهای لوله به صورت هشتی برش خورده است.
وقتی عکاسی صنعتی محصول شما درست و بدست افراد متخصص و دلسوز انجام شود، بدون شک مخاطب تجربه خوب و دلنشینی از برند و محصول شما بدست می‌آورد. همین امر شما را دو – هیچ جلو می اندازد. برد تنها برای 11 نفر داخل زمین نیست، برد برای اعضای پشتیبانی تیم نیز لذت بخش، افتخار آفرین و هدف است.
در بازی خوب و پرگل برندیگ محصولتان همراه شما هستیم.